top of page

Acerca de

kam v okolí Chytrova(1).jpg
Kotva 1

Kam na výlet z Chytrova

DAČICE

 

Dačice jsou z Chytrova vzdálené 14 km. Město leží na řece Moravská Dyje v nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny. Jsou známé svou kostkou cukru, protože ve zdejší rafinerii byl v roce 1841 vyroben a v roce 1843 patentován první kostkový cukr na světě. Ve městě má kostka cukru dokonce svůj žulový pomník. Za návštěvu stojí nový dačický zámek, v současné době sídlo Městského muzea a galerie, jako i starý dačický zámek sloužící městskému úřadu.

 

Další zajímavosti k vidění jsou Kostel svatého Vavřince a Karmel Matky Boží (jinak též Klášter Bosých karmelitek, dačický klášter), oba chráněny jako kulturní památka České republiky. Pro kluky velké i malé bude zážitkem návštěva leteckého muzea.

 

Každoročně se zde koná festival Dačická kostka, Rockfest či Kovářské dny.

 

TELČ

 

Historické jádro Telče je vzdáleno 15 km z Chytrova. Je to kouzelné turistické město, je cennou městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Při jeho návštěvě neopomeňte projít nádhernou zámeckou zahradu a park, ve kterém najdete jednu z nejstarších lip (Zachariášovu) v republice.

 

Mezi další významné památky patří farní kostel sv. Jakuba Staršího, barokní jezuitský kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha a barokní morový sloup. Památkově chráněny jsou rovněž jedinečně dochované měšťanské domy, zejména na náměstí Zachariáše z Hradce, například Telčský dům (starobylé sklepení, výstavy, modely vláčků a železnic), nebo dům U Šeniglů. Zachovala se část hradeb ze 14. století, v Krátké ulici i románská hradební bašta a židovský hřbitov.

 

Město je oblíbenou lokací českých i zahraničních filmařů. Byly zde natočeny např. filmy Až přijde kocour, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí.

 

Doporučujeme zastavit se na kávu a zákusek v cukrárně Celerin a pro aktivní odpočinek navštívit Panský dvůr (zážitkové akce a výstavy, lezecká stěna, drytool s cepíny, lanové centrum, smyslová zahrada, restaurace, pivovar, dětská herna).

 

Od roku 1982 se tu každoročně odehrává hudební festival Prázdniny v Telči. Je jedním z nejstarších hudebních festivalů v Česku a probíhá vždy na přelomu července a srpna.

 

JINDŘICHŮV HRADEC

 

Malebné město Jindřichův Hradec je od Chytrova 30 km. Jeho návštěvu si rozhodně nenechte ujít.

Nachází se zde hrad přestavěný na zámek a se svou rozlohou tři a půl hektaru je po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetím největším zámeckým komplexem České republiky. Za vidění stojí také zámecký vodní mlýn U čtrnácti, (v roce 1888 byl přestavěn na první elektrárnu v Předlitavsku) a zámecký pivovar. Ve městě se nachází nespočet kostelů a kaplí, městské opevnění, Nežárecká brána, Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí Míru i muzea.

V létě se na Masarykově náměstí konají populární Letní a Promenádní koncerty. Nově je zde vybudována s hudbou a projekcí synchronizovaná fontána nabízející zejména turistům v podvečer nevšední zážitek.

 

Zajímavým prožitkem je projížďka vláčkem úzkokolejky (trať do Nové Bystřice je dlouhá 33 km, severní trať do Obrataně měří 46 km) a děti jistě potěší návštěva ZOO na Hrádečku.

SLAVONICE

 

Slavonice jsou 25 km od Chytrova směrem na jih a leží pouze jeden kilometr severně od hranice s Rakouskem. Díky zachovanému historickému jádru města se Slavonicím přezdívá „malá Telč“ nebo „perla západomoravské renesance“.

 

Zajímavosti ve městě: Spolkový dům Slavonice – centrum Graselových stezek, koncerty, výstavy, unikátní architektonické řešení domu. Renesanční historické jádro města a zbytky opevnění, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kaple svatého Jana Nepomuckého, Městské muzeum Slavonice, Dačická brána, Znojemská (Jemnická) brána, atd. Slavonické podzemí je od roku 1998 zpřístupněno veřejnosti.

 

Severozápadně od města leží přírodní památka, rybník zvaný Dědek u Slavonic.

 

Slavnosti Trojmezí tradičně zahajují letní kulturní sezónu ve Slavonicích. Každoročně navštíví tisíce lidí známý letní filmový a hudební festival Slavonice fest.

 

MAŘÍŽ

 

Maříž je vesnice „na konci světa“ – leží na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, do které 30 let nesměl nikdo vstoupit, protože ležela příliš blízko rakouských hranic. Je to ale také keramika plná barev, snů a fantazie – za návštěvu rozhodně stojí kreativní keramická dílna s restaurací, kde se dobře najíte a také si můžete sami pomalovat hrníček https://www.keramika-mariz.cz/.

 

STUDENÁ

 

Studená je 7 km od Chytrova a je to nejbližší místo, kde si můžete nakoupit potraviny. Obec je známá svým masným průmyslem a také svou továrnou na výrobu knoflíků. Zajímavostí ve městě je zámek, kostel svatého Prokopa a vodní mlýn před kostelem.

Nachází se zde lyžařská sjezdovka včetně vleku, dětské a dopravní hřiště.

 

JAVOŘICE

 

Javořice (837 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a současně nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Až na vrchol vede hustá síť cyklostezek. Asi 500 m pod vrcholem je na severním svahu odpočinkové místo s pramenem známým jako Studánka Páně. Pod Javořicí je také Míchova skála a v nejbližší obci Světlá se nachází památník Cyrila a Metoděje.

 

ČESKÝ RUDOLEC

 

Je obec 14 km od Chytrova jižním směrem. Symbolem obce je zdejší polorozpadlý zámek zvaný „malá Hluboká“, který se v polovině roku 2014 začal rekonstruovat. Nachází se zde také Pivovar Grasel. Vaří se tu piva Vladyka, Grasel a Černá růže. Je možné tu zakoupit suvenýry a nebo si objednat prohlídku pivovaru či pivní lázeň v jejich relaxační zóně.

 

V širokém okolí jsou známé také kozí sýry, kefíry a mléka Tamary Rejsové, které v sezoně můžete ochutnat také v našich snídaních.

LANDŠTEJN

Nachází se zhruba 30 km od Chytrova. Hrad Landštejn se považuje za centrum a srdce České Kanady. Je to mohutná zřícenina hradu chráněná jako kulturní památka. Hrad je přístupný pouze v návštěvních hodinách. V rámci prohlídky hradu je přístupná hranolová hradní věž zvaná Velká, na kterou vede dřevěné schodiště. Z terasy na vrcholu věže je kruhový výhled. Směrem na jih mohou být vidět 140 km vzdálené vrcholky dolnorakouských Alp.

Pod hradem se nachází lanový park – adrenalin pro všechny milovníky lezení.

ROŽNOV – Farma s bizony

Rožnovu nedaleko Českého Rudolce (25 km z Chytrova) dominuje starobylý statek zvaný Bison ranch. Na jeho rozlehlém území jsou 2 rybníky vhodné ke koupání i nově zrekonstruovaná restaurace, kde můžete ochutnat bizoní speciality.

PFAFFENSCHLAG u Slavonic

Je zaniklá středověká moravská vesnice ležící v lese jižně od silnice ze Slavonic do Stálkova. Místo bylo pravděpodobně osídleno již Slovany, ale původní sídliště zaniklo někdy v průběhu 12. století. Osada byla však v době husitských válek vypálena a nebyla již obnovena. Pozůstatky vesnice jsou volně přístupné a dostupné jsou i výletníkům na kole.

JEMNICE

Biotop (neboli přírodní koupaliště) v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu i vodní atrakce (tobogán, klouzačka). Základ biotopu tvoří přírodní systém, který využívá k čištění vody rostliny. Jelikož se na jeho čištění nepoužívají žádné dezinfekční nebo chemické prostředky, voda je vhodná i pro alergiky.

ROZHLEDNA A LESOPARK U JAKUBA, VALTÍNOV

V místě zvaném Havlova hora nedaleko obce Valtínov nabízí překrásný výhled do okolí rozhledna U Jakuba, která má tvar tužky do výšky téměř 41 m. Na rozhledně jsou celkem tři vyhlídková podlaží z nichž nejvyšší je umístěno ve výšce 33,3 metrů. Vystoupat k němu můžete po 180 schodech točitého schodiště.

Lesopark U Jakuba nabízí návštěvníkům naučný les, tajnou chodbu s překvapením, repliku slovanského opevnění s padajícím mostem, herní prvky, dětské hřiště a přírodní bludiště nebo bike-park. Na lesopark navazují 2 naučné stezky v délce až 3,8 km s informačními tabulemi a hracími prvky.

Od rozhledny u Jakuba dojdete po naučné stezce k nejznámějšímu kameni zvanému „Ďáblova prdel“.

bottom of page