top of page
Vyhledat

Klíčení semínek jednoduše a hravě, čili chytře.

Proč klíčit semena? Namáčení ve vodě a následné naklíčení totiž znásobuje množství živin a dalších zdravých a prospěšných látek – enzymů, které pomáhají správnému fungování našich buněk. Řečeno odborně: naklíčení transformuje esenciální mastné kyseliny a bílkoviny v tuky rozpustné ve vodě a volné aminokyseliny. Klíčením tedy zvýšíme výživovou hodnotu. Řečeno stručně: přeměníme semínka na superpotraviny. Pokud jste ještě klíčit nezkoušeli, rozhodně se do toho pusťte. Většina lidí jí málo zeleniny a taky ne zrovna pestře, a klíčky jsou skvělým zpestřením jídla, a navíc je pěstování zábavné a líbí se to nejen dětem. Obvykle potřebujeme doplnit do jídelníčku a těla něco zeleného v zimě, semínka nejlíp klíčí v předjaří a zjara, můžete to ale dělat kdykoliv během roku. A proč ještě, kromě zdraví je dobré klíčit? Je to levné. Levnější, než kupovat v zimě exotickou dováženou zeleninu. Z jedné lžíce vojtěškových semínek vám vyroste plná sklenice výhonků!


Pokud začínáte, doporučuji začít s čočkou, mungem a vojtěškou (případně jetelem). Pokud jste zkušenější, můžete vyzkoušet třeba i pohanku, cizrnu, hrách, semínka slunečnice (ta mě osobně naprosto nadchla), pískavici a brokolici a ředkvičku.


Rozhodně si kupte buďto semínka ke klíčení, ty bývají dražší, tak aspoň ty, co jsou k jídlu určená. Ne ty, co jsou pro pěstování na zahrádce mohou být mořená.


Nepotřebujete ani žádné drahé zařízení a udělátka, stačí vám sklenice zavařovačka, kousek záclony nebo silonky nebo plátýnka, které gumičkou natáhnete místo víčka.


První večer propláchneme semínka a zalijeme je vodou. Kolik? Dost. Nevadí, když vody bude hodně, špatně by bylo, kdyby nestačila a k některým semínkům by se po zvětšení jejich objemu nedostala. Tedy asi tak 3x víc vody, než je semínek. Necháme bobtnat do rána. Když zapomenete a necháte zvlášť ta větší semínka namočená déle, nevadí. Klidně 24 hodin. Jen nesmí začít kvasit... Ráno (nebo jindy, když jste ráno zapomněli) vodu slijeme, semínka propláchneme a otočíme tím „sítkem“ dolů, necháme vykapat a po chvíli, až všechny voda vykape, otočíme dnem dolů. Takto prolévat je potřeba dvakrát denně. Semínka nesmí ležet ve vodě a nesmí ani vyschnout. U takových těch citlivějších, jako je právě třeba cizrna nebo slunečnice doporučuji propláchnout radši 3x za den, jsou citlivější.U každého semínka je doba klíčení různá. Většinou tři až pět dnů. Sami si vyzkoušejte, jak dlouhé klíčky vám nejvíc chutnají. Mungo mám ráda hned, co vystrčí klíček, u pískavice nechávám jenom menší klíčky a pak už je dám do ledničky, protože následně hořknou a třeba u vojtěšky nechávám naopak výhonky dlouhé až 4 cm (takže to už vlastně nejsou klíčky 😉) a na okně na světle sklenici nechám, až se lístky zazelenají, protože to mi tak chutná. Takhle můžete vypěstovat výhonky do prvních (děložních) lístků i u brokolice nebo ředkvičky. Jen tak jednoduše ve sklenici.


Když máte tak dlouhé klíčky, jak vám chutnají nejvíc, vyměňte síťku za víčko a uchovejte v ledničce. Vydrží tam až týden a už je obvykle neproplachuji, jen když vidím, že je to potřeba.

I v ledničce trochu rostou, ale už pomaleji.


Kam s nimi? Využití pro klíčky je nepřeberně: určitě na chleba, na salát, do nebo na pomazánku, na polévku… Rozhodně je nevařte, jen jídlo posypte až na talíři před podáváním. Nebo nechte na misce na stole a každý si dá, kolik je mu libo.

Netradiční tip pro vás: dejte si naklíčenou slunečnici do sladkého müsli, na kaši nebo do jogurtu s medem. Je vynikající. Uchová si totiž i po naklíčení tu svoji výraznou specifickou chuť.


No a pokud chcete, můžete po prvních zkušenostech začít doma pěstovat výhonky. Mít zahrádku na parapetu a sklízet celou zimu je víc než lákavé a taky zdravé. Takže chytré :-).A napište nám, jak se vám pěstování klíčků daří!582 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page